Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Posedlost demokracií, smyslu navzdory

Tatíček Masaryk si kdysi stěžoval, že by ta demokratická země ještě chtěla nějaké demokraty. Může spát klidně, neb po brexitu se jich objevila v Čechách spousta. Jako hrdinných partyzánů poté, co Rudá armáda vykopala Němce.

Několik posledních dní se na internetu a jinde vyskytuje vývojově nový homo democraticus (Tocqueville promine). Ten se od moderního člověka neodlišuje počtem obratlů, objemem mozkové hmoty nebo něčím podobným, ale jeho vrozenou, bytostnou a absolutní oddaností ideálům demokracie, které projevuje zejména zbožštěním výsledku britského referenda. Zpochybňování správnosti dosaženého rozhodnutí, správnosti metody užité k dosažení rozhodnutí, závaznosti referenda a především možnosti opakování referenda jsou ostře odsuzovány, protože jdou proti samotné podstatě demokracie. Na tohle staří Athéňané víčka přeci nesbírali!

Jenže tato pozice je jednak špatná – fajn, to není tak hrozné -, ale především těmito „demokraty“ účelově zneužívaná k podpoře světonázoru, který s demokracií tak, jak ji známe ve 21. století, nemá moc společného.

Zdůrazňovaná linka je, že britský lid si vystoupení z EU přál a basta. A reprezentování lidu nadpoloviční většinou z hlasujících je bezvýhradně víc než cokoliv jiného na světě. Vox populi, vox dei. Jenže to je hloupost. Vůli lidu nezpochybňuji, ale měla by mít nějaké náležitosti - především by měla být alespoň do určité míry určitá a do určité míry stabilní či stálá.

Už před samotným referendem se objevily analýzy, kterak výsledek ovlivní počasí. Spousta mladých se nedostavila. Hned po referendu se někteří lidé, kteří chybně pojali referendum jako možnost došlápnout si na Camerona, začali dovzdělávat a zjišťovat, co že to vlastně zvolili. Aby si potom začali trhat vlasy. A hned po referendu začali lidé objevovat, že jim jedna strana kampaně lhala a druhá je až příliš strašila. Došlo se k tomu, že až 6 procent lidí by asi volilo jinak. Kdyby se obtěžovali otevřít google.

A tím se dostáváme k hlavnímu problému: pokud by referendum – o jedné z nejdůležitějších myslitelných věcí – o týden později zřejmě dopadlo jinak než to původní, jak může jakýkoli „demokrat“ s klidným srdcem vážně označit to původní za demokratické a vypovídající, ergo hodné následování a respektování? Toto není demokracie, ale ruleta s tím, jak se kdo vyspal.

„Demokraté“ dále systematicky sestřelují všechny návrhy na opakování referenda. Zdůvodněno je to všelijak, od legitimních námitek až po ty hloupé; a suverénně nejhloupější uváděný důvod je, že druhé referendum by bylo nedemokratické – nesmysl takových rozměrů, že se necítím povinen to dále komentovat. Čert vem opakování referend, nicméně je docela vypovídající, že ve všech možných diskusích a debatách nikdy nezazní jedna věta, kterou by člověk při obhajobě vůle lidu očekával: „tak ať, vůle lidu je vystoupit z EU, stejně to dopadne stejně.“

To je důvod, proč je homo democraticus člověk v konečném důsledku ideálům demokracie na sáhy vzdálený. Vůle lidu pro něj není něco, co má způsobilost a legitimitu určovat směřování politiky, ale spíše momentálně vhodná procesní brzda, která drží oscilující mínění tam, kde jej chce mít; ale tam, kde už třeba vůbec nemusí být.

Tragédií není fakt, že bylo vypsáno referendum (protože setrvání v EU – na rozdíl od NATO a podobných legrací – asi spadá pod to, co by asi v referendu mělo býti rozhodnuto; tedy když už má někdo potřebu dělat referenda. Jestli bylo rozumné brát si Evropu a vlastní obyvatelstvo jako rukojmí pro řešení vnitřních politických problémů (nebylo) je jiná otázka), ale žalostně a neomluvitelně nízko nastavená laťka, kterou je pro úspěch nutno překonat.

„Ha ha,“ namítne někdo. „A kde je tedy potom hranice pro stabilní názor společnosti?“ Na to se nedá odpovědět – nelze říct, že by to bylo 60 nebo 72,3 procent -, ale je docela jasné, že to není prostá většina z hlasujících.

„No jistě,“ namítne někdo jiný. „Ale volby také mohou dopadnout těsnou většinou a nikdo je neopakuje pro nízký rozdíl.“ Ano, to jistě. Nicméně volby se v pravidelných intervalech opakují a – při vší úctě k důležitosti zemí – nemá aktální složení vlády takovou důležitost jako setrvání či nesetrvání v Unii. Stejně tak jako vystřídání vlád nevyčerpává stát tolik jako přistupování a vystupování z Unie každé druhé volební období.

Proč je prostá většina hlasujících brána jako modla? Je homo democraticus znepokojen legislativním procesem pro příjímání ústavních zákonů? Protože tam mu také prostá většina nepomůže. Jaké to hrozné omezení suverénního lidu! Doslova příšerná instituce je potom Ústavní soud, kde patnáctka aristokratických soudců může celý Parlament (lid) v mezích zákona poslat do patřičných mezí. A dalo by se – myslím vcelku úspěšně – argumentovat, že běžná změna ústavy dopadne na obyvatele méně než vystoupení z Unie. A nakonec, budí se tento člověk zpocený, když se mu zdá o druhém odstavci článku 9, který lidu možnost rozhodování o některých věcech odebírá úplně? To je pak úplné dílo ďáblovo; tfujtajbl.

Moderní státy politická rozhodování řídí, brzdí a obrušují vcelku komplexním systémem procesních podmínek a různých výborů a skupin, které se na rozhodování z všelijakých důvodů podílí. I přes to se někdy rozhodne špatně nebo se napíše paskvil. Jak má potom dopadnout všelidové hlasování, které tyto podmínky a brzdy nijak neovlivňují? Je povinností státu, aby proces rozhodování nastavil tak, aby došlo k minimalizaci špatných a uspěchaných, tedy pro stát nebezpečných rozhodnutí.

To neznamená, že by měl znemožnit některá rozhodnutí a znemožnit vystoupení z Unie, ale když se jednou rozzlobím na manželku, nemělo by to hned skončit rozvodem. Pokud si myslím dlouhodobě a jsem přesvědčen o tom, že mne manželství ubíjí, tak prosím, hledejme si rozvodové advokáty. Ale proboha nehledejme je v případě, kdy jsem na to, že manželka je koza, došel o půl druhé ráno při mačkanici v rozjezdu. Ráno byste u čaje mohli dojít k tomu, že o ten rozvod zase tak moc nestojíte. A pak se budete cítit trapně.

Člověče, přestaň s ódami na demokracii. O tu tady nejde. Jde o kopnutí si do Unie. Ostatně jako vždy.

Autor: Jan Burda | úterý 28.6.2016 13:51 | karma článku: 21,14 | přečteno: 2389x
  • Další články autora

Jan Burda

O automobilismu, aneb o čem se vlastně hádají ženy

Internet, jak známo, přináší výměny názorů. A jelikož je automobil často mimo dětí druhá nejdražší věc, co si v životě pořídíte, dovolte krátké představení motoristického internetu a jeho svébytného fungování.

4.2.2023 v 17:10 | Karma: 10,96 | Přečteno: 308x | Diskuse| Společnost

Jan Burda

K nepovedenému článku pana Krále, aneb o špatné kritice špatného rozhodnutí ve věci E.S.

Několik poznámek k tomu, jak se nemá dělat kritika soudního rozhodnutí. A taky o tom, proč se pan Král mýlí, když tvrdí, že Evropský soud pro lidská práva řekl, že Mohamed nebyl pedofil.

1.11.2018 v 15:46 | Karma: 12,68 | Přečteno: 1059x | Diskuse| Společnost

Jan Burda

K Evropě obchodujících států paní Splítkové

Jelikož autorka neotevřela diskusi, reaguji tímto způsobem, neboť mám za to, že její text si polemiku zaslouží.

26.9.2018 v 21:19 | Karma: 11,78 | Přečteno: 775x | Diskuse| Politika

Jan Burda

O nepřejícím Dopravním podniku města Brna

Jak mi DPMB vůbec nepřál, aneb příběh o tom, jak mi ujela šalina a já pak dlouho rozmýšlel, jestli to vlastně nebylo dobře.

22.7.2018 v 11:57 | Karma: 10,90 | Přečteno: 843x | Diskuse| Společnost

Jan Burda

Poznámka ke zdanění církevních restitucí

A je tu zas! Zdanění církevních restitucí je z nějakého důvodu politicky mimořádně atraktivní téma. Krátký text o tom, proč doufám, že se jedná jen o řeči do větru.

11.1.2018 v 20:03 | Karma: 21,36 | Přečteno: 873x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Maďarský zákon o svrchovanosti dráždí europoslance, mají „vážné obavy“

24. dubna 2024,  aktualizováno  20:25

Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, v rezoluci...

Ukrajina tajně použila střely dlouhého doletu, nová pomoc vítězství nezaručí

24. dubna 2024  20:19

Ukrajinská armáda už začala používat balistické rakety dlouhého doletu. Tajně jí je poskytly...

VIDEO: Londýnem běhali splašení koně. Zkrvavení vráželi do aut, pět lidí zranili

24. dubna 2024  13:32,  aktualizováno  20:16

Centrem Londýna pobíhalo ve středu pět splašených koní královské kavalerie. Způsobili velký chaos v...

VIDEO: Slovenský pravičák vypustil nad hlavou europoslancům holubici míru

24. dubna 2024  20:09

Krajně pravicový slovenský europoslanec Miroslav Radačovský překvapil přítomné na jednání...

  • Počet článků 21
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2022x
Jsem student se zájmem o minulost i současnost. A absurdity a skryté vtípky, které jsou v nich snad všude. Baví mě hledat obsah ve formě, předstírat, že něco znám, stejně jako si čas od času myslet, že skutečně znám. Mám rád svoji školu a filmy s Natašou Gollovou. Na Brno dobrý.

Seznam rubrik